Mytí auta

Mýt či nemít čisté auto. Toť otázka! – 2. část

Posledně jsme skončili výčtem druhů materiálů, z nichž jsou zhotoveny kartáče používané v Česku hojně rozšířených kartáčových myčkách. Nyní svou pozornost zaměříme na konstrukci těchto myček.

Číst celý článek…

Nová Audi A8

Automobilka Audi představila novou A8

Bavorská automobilka se čtyřmi kruhy ve znaku představila novou generaci svého luxusního modelu A8 nazvanou D5. Limuzína pro nejvrcholnější manažery a vladní činitele vycházející z dva roky starého konceptu Prologue opět přichází z řadou technologických výstřelků, které dosud neznáme, a stále má největší konkurenci především z Německa. Symbolizují ji BMW řady 7 a Mercedes-Benz třídy S.

Číst celý článek…

Tesla model 3

Tesla zahájila výrobu Modelu 3

Vůz, který má z americké automobilky Tesla učinit významného světového hráče i co do počtu ročně vyrobených kusů, přišel konečně do produkce. Měsíční objem výroby nejmenšího modelu kalifornského výrobce elektromobilů nazvaného Model 3 má dosahovat až 20 000 kusů.

Číst celý článek…

Crashtestem EuroNCAP prošly další vozy

Crashtestem EuroNCAP prošly další vozy

Pracovníci nezávislého konsorcia EuroNCAP nezahálejí a dále s cílem zvýšení bezpečnosti na silnicích rozbíjejí jedno auto za druhým.

Číst celý článek…

Druhy pohonů 4x4 a jejich výhody

Druhy pohonů 4×4 – jaký je nejlepší?

Na mapě světa se pravděpodobně objevil nový stát. Cela Evropa se proměnila. Zničehonic, přímo uprostřed rovin a plání zde vyrostly strmé hory, objevily se nedozírné pouště, řeky a potoky se naráz vylily ze svých břehů, a tam, kde kdysi byly silnice s hladkým asfaltovým povrchem se nyní rozprostírá jen bažinatá krajina.

Číst celý článek…

Mytí auta

Mýt či nemít čisté auto. Toť otázka! – 1. část

Dámy a pánové (omlouváme se za oslovení, které už v londýnském – genderově korektním – metru neprojde), držte si klobouky. Uvolněte se, již za chvíli budete v ráji. Zveme vás na úchvatný výlet. Vjíždíte do světa příjemných masáží, tryskající vody, pěny, omamných vůní, pestrých barev, horkého vzduchu a voskového balzámu.

Číst celý článek…

BMW i8 roadster premiéra

Automobilka BMW ve videu ukázala i8 Roadster

Kolem otevřené hybridní bestie z Mnichova již začínalo být poněkud ticho. Klidné vody rozčeřila sama automobilka potvzením jeho brzké premiéry, pravděpodobně již na autosalonu ve Frankfurtu.

Sportovní vůz neponese název Spyder, který dostal jako koncept před pěti lety, ale bude se nazývat BMW i8 Roadster. Německá automobilka nyní na sociální sítě vypustila video, na němž kamuflovaný sporťák poprvé odhaluje. Bližší informace ovšem spolu s videem nedorazily. Pravděpodobné však je, že technicky bude mít Roadster mnoho společného s verzí coupé, kterou u nás nedávno proslavila policie.

Zadní kola tohoto sporťáku roztáčí tříválcový přeplňovaný zážehový agregát o objemu 1,5 litru, maximálním výkonu 231 koní a točivém momentu 320 Nm. To by samo o sobě mnoho parády neudělalo. Přední kola proto tlačí elektromotor o výkonu dalších 131 koní a točivém momentu 250 Nm. Roadster by měl oproti coupé o něco málo přibrat, sprint z klidu na stokilometrovou rychlost přesto jistě dokáže za přibližně 4,5 sekundy.

Skupina PSA hodlá stavět plně autonomní vozy již v roce 2030

Skupina PSA hodlá stavět plně autonomní vozy již v roce 2030

Autonomní provoz na běžných silnicích je dnes jednou z vizí, které hýbou světem. Zatímco částečná autonomie v podobě zásahů do řízení při nouzovém brzdění nebo asistence jízdy v pruzích se již do nových aut pomalu vkrádá, plná autonomie je zatím hudbou budoucnosti.

Možná ale ne tak vzdálené budoucnosti, jak si myslíte. Evropská dvojka – skupina PSA hodlá vůz dosahující další úrovně autonomie představit již za tři roky.

Semiautonomního provozu má být ale už od příštího roku schopen model DS 7. Jeho systém Connected pilot bude umět například sám zaparkovat, udržovat směr nebo zajet blíže ke středu či straně vozovky. Další, takzvané třetí úrovně autonomního provozu nazývané ´eyes-off´ hodlá PSA dosáhnout v roce 2020. Již nyní ji testuje na několika kusech Citroënu C4 Picasso a Peugeotu 3008 GT. Ani to ale není konečná stanice. Úrovně 4 označované ´mind-off´ hodlá německo-francouzský koncern dosáhnout v roce 2025 a finální level 5 znamenající plně autonomní provoz má být pokořen v roce 2030.

Octavia slaví 6 milionů vyrobených vozů

Škoda slaví 6 milionů vyrobených Octavií

Mladoboleslavským bestsellerem číslo jedna je model Octavia. Vůz, jehož moderní historie se začala psát v roce 1996, dosáhl nedávno významného milníku. Z výrobního pásu sjel zelený kus v provedení RS s pořadovým číslem 6 000 000.

Číst celý článek…

Představení SUV Seat Arona

Seat světu ukázal malé SUV Arona

Rok 2017 je rokem B segmentu se vším všudy. Kromě generační výměny většiny klasických malých hatchbacků přichází na řadu také modelová ofenziva v subkategorii crossoverů a SUV této velikosti. Po Citroënu C3 Aircross, Hyundai Kona nebo Kia Stonic přichází se svým dílem do skládanky na trhu Seat a nazývá jej Arona.

Číst celý článek…