Nový Aston Martin Vantage

Britský Aston Martin odhalil novou generaci svého nejmenšího modelu. Současný Vantage je na trhu 12 let a to je prý ideální čas na příchod jeho nástupce. Nový aspirant na přibližovadlo Jamese Bonda bude nositelem řady německých genů.

Aston Martin Vantage má se svými většími sourozenci společné nejen designové prvky. Většímu GT DB11 pracuje v útrobách stejný agregát. Tím je dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec z dílen AMG, který se umí rozparádit k 375 kW a 685 N.m. Tuhle sílu bude na začátku produkce ke kolům posílat nová osmistupňová převodovka ZF. Výhledově se počítá i se zástavbou manuální skříní. Nepatrně přes půl druhé tuny vážící kupé se umí rozjet až na 313 km/h a stokilometrovou rychlost překoná 3,6 vteřiny po prvním stlačení plynového pedálu.

Inženýři Mercedesu s Brity spolupracovali i na jiných částech vozu. Ladili především elektroniku včetně infotainmentu. Novinkou je také elektronický diferenciál E-Diff spolupracující se stabilizačním systémem. Ten neustále vyhodnocuje telemetrická data a rozhoduje, jak velký výkon pošle ke každému kolu.

Nový Aston Martin Vantage přijde na trh v první polovině příštího roku. Zájemci o jeho koupi si musí připravit částku odpovídající přibližně čtyřem milionům korun.