audi-q8-concept

Německá automobilka Audi představila na začátku roku v americkém Detroitu koncept velkého SUV Q8. Britský magazín Autocar nyní přišel s informací, že březnová přehlídka v Ženevě se bez obdobné novinky taktéž neobejde. Má jít o sportovní derivát nazvaný RS Q8, tedy přímého konkurenta silných BMW X6 M a Mercedesu AMG GLE.

Rozměry přibližně 5×2 metry luxusnímu SUV zhruba zůstanou, oproti lednovému konceptu se však změní pohonná jednotka. Plug-in hybridní ústrojí zřejmě vystřídá konvenční spalovací agregát. Spekuluje se o přeplňovaném osmiválci TFSI o objemu 4 litry, který už dnes v produkčních vozech poskytuje více než 600 koní výkonu. Obrovitému Q8 by tak zřejmě uměl dodat dost síly k překonání sprintu z klidu na 100 km/h kolem 5 vteřin. O trakci se v takovém případě postará pohon všech kol quattro a výkon ke kolům pošle osmistupňová automatická převodovka Tiptronic.

Od původního konceptu se má RS Q8 odlišovat i designem. Připravte se na širší masku, agresivněji tvarované nárazníky nebo odkazy na původní Audi Quattro.