O tom, že máme očekávat nový model z Mladé Boleslavi, Nošovic nebo některé jiné linky většiny automobilek, víme dlouho dopředu. Ferrari ale není běžná automobilka a umí překvapit. Tak tomu je například nyní, kdy veřenosti ukázalo svůj nový základní model, který dostal jméno Portofino.

Název novému sporťáku propůjčila obec v Ligurii na Italské riviéře. Podle zástupců značky je tento přístav synonymem elegance, sportovnosti a nenuceného luxusu a nástupce modelu California chce být přesně takový. O luxusu a eleganci v případě Ferrari není třeba hovořit. Oboje dostatečně dokreslují fotografie. Sportovnost je u značky se vzpínajícím se hřebcem ve znaku také nasnadě. Je však dobré ji doplnit konkrétními čísly.

4,59 metru dlouhý, 1,4 metru široký a 1,32 metru vysoký (či spíše nízký) vůz pohání dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 3855 kubických centimetrů, uložený pod přední kapotou. Ten posílá k zadním kolům maximální výkon 600 koní a točivý moment 760 N.m. Tato ohromující čísla vedou ke zrychlení z klidu na 100 km/h za 3,5 sekundy. Tato hodnota je ale pouze na zahřátí. Horkokrevný Ital se dokáže rozvášnit až k rychlosti 320 km/h.

Výstavní premiéry se Ferrari Portofino dočká zřejmě na autosalonu ve Frankfurtu. Jeho cena zatím známa není. Současná California však startuje na přibližněch třech a půl milionech korun.