Krabicoidní koncept Toyota TJ Crusier

Tokijský autosalon mám rád. Prezentují se tu především domácí automobilky a ty nejsou svázány očekáváním konzervativních evropských zákazníků ani designovou konkurencí stejně konzervativních evropských značek. Tokio je tak plné designových úletů a avantgardy. A slovo avantgardní můžeme použít i pro koncept TJ Cruiser, kterým se na svém stánku bude prezentovat Toyota.

Jedná se o jakéhosi křížence mezi dodávkou a SUV. Zkratka TJ vychází ze slov toolbox a joy, vůz je tedy určen pro práci a zábavu. Je to tak trochu návrat ke kořenům, protože přesně s takovou vizí vznikala v devadesátých letech první SUV. Obrovské dveře do zavazadlového prostoru a sklopná sedadla v zadní řadě i to spolujezdcovo zase umožní převážet předmět dlouhý až 3 metry. I k zadním sedadlům je skvělý přístup díky posuvným dveřím. Prostě praktičnost zcela odpovídá hranatým tvarům exteriéru.

Toyota TJ Cruiser stojí na globální platformě TNGA. Použití hybridní technologie pohonu je u tohoto japonského výrobce nasnadě. Toyota je v něm světovou jedničkou. V útrobách TJ Cruiseru tak bude pracovat benzinový dvoulitr, kterému k většímu krouticímu momentu, lepšímu průběhu výkonu a nižší spotřebě pomáhá elektromotor. Výkon obou pak může putovat pouze k přední nebo volitelně k oběma nápravám.

Jestli se podobný vůz objeví i v sériové výrobě, zatím nevíme. Jisté však je, že by klidné vody trhu s osobními dodávkami jistě dokázal pořádně rozvířit.