Mercedes-Benz X-class

Mercedes-Benz hledí do nových končin světa a spolu s tím rozšiřuje svoje portfolio. Nedávno v Jihoafrické republice představil model pro Evropu netypický, ale o to důležitější právě zde – velký pickup třídy X.

Vychází z konceptu, který německá automobilka představila již vloni napodzim, a je dalším výsledkem spolupráce s koncernem Renault-Nissan.

Milovníkům jisté německé prémiové nadřazenosti toto spojení jistě není po chuti, ekonomicky ale funguje a Mercedes-Benz třídy X je toho důkazem. 5,34 metru dlouhé, 1,92 metru široké a 1,82 metru vysoké auto s nosností více než 10 metráků a schopností táhnout až 3,5 tuny těžký přívěs totiž mohlo jako sourozenec Nissanu Navara a chystaného Renaultu Alaskan vzniknout za o poznání nižších investic. Vyšší požizovací cenu oproti zmíněným pickupům bude německá automobilka vyvažovat vyšší úrovní luxusu a stylu.

O pohon tohoto obříka se postarají čtyřválcové vznětové motory o výkonu 120 a 140 kW a v budoucnu také šestiválec silnější o dalších padesát kilowattů. Počítá se i se zážehovým čtyřválcem o výkonu 122 kW. Agregáty budou sílu ke kolům posílat skrze šestistupňovou manuální nebo sedmistupňovou automatickou převodovku. Primárně se počítá s pohonem zadní nápravy a připojitelnou přední. Za uzávěrku zadního diferenciálu bude třeba připlácet.