World-premire-of-the-Mercedes-AMG-Project-ONE-show-car-Mercedes-AMG-brings-Formula-1-technology-to-the-road

Už několik měsíců se ví, že Mercedes staví nvý hypersportovní vůz. Jeho koncept nyní ukázala ještě před začátkem frankfurtského autosalonu. Už z něj je jasně patrné, že movití milovníci vysoké rychlosti se mají nač těšit.

Konstrukčně auto totiž vychází z monopostu formule 1, z nějž získalo i agregát. Za sedadly tak pracuje přeplňovaný šestiválec o objemu 1,6 litru, který dokáže pracovat až v jedenácti tisících otáčkách za minutu. Tato hodnota je tedy oproti monopostu F1 o něco snížena. Životnost agregátu na úrovni formule 1 by totiž jistě dostatečná nebyla. Ze světa kolotoče zvaného formule 1 částečně pochází i několik přídavných elektromotorů, které mají různé funkce a pomáhají například bezprostředním reakcím na pohyb plynovým pedálem a silnější akceleraci. Pouze ty umístěné na přední nápravě byste na závodních speciálech hledali marně.

Celkový výkon soustavy motorů přesahuje 1000 koní. Zajímavá je i hodnota termodynamické účinnosti, která dosahuje 40%. Komplikovaný pohon dělá z Project One plug-in hybrid schopný pětadvacetikilometrového dojezdu čistě na elektřinu.

Sériová verze hypersportu se světu ukáže za dva roky a v roce 2019 by se měla začít také prodávat. Vyrobeno má být 275 kusů vozu, který dvoustovku překoná za méně než 6 sekund poté, co mu řidič dá plynovým pedálem pokyn ke startu.