Škoda Karoq Crashtest EuroNCAP

Nejnovější mladoboleslavský model Škoda Karoq je trhu krátce. I tak už ale stihl ukázat, že půjde o dalšího úspěšného zástupce naší automobilky. Prodané kusy ze skladů mizí vyšší než očekávanou rychlostí a od novinářů i novopečených majitelů přichází většinou slova chvály. Nyní se k nim připojuje i nezávislé konsorcium EuroNCAP proslulé především normovanými crashtesty.

Právě jim se Škoda Karoq před nedávnem podrobila. Z několika rozbitých kusů rezultoval výsledek plných pěti hvězdiček, čímž se nástupce Škody Yeti zařadil mezi nejbezpečnější kompaktní SUV na trhu. Karoq zabodoval především skvělou ochranou dospělých cestujících, za kterou obdržel vysokou známku 93%. V ní je zahrnuta také špičková ochrana krční páteře cestujících při nárazu zezadu.

Za dobrým výsledkem nové škodovky stojí jistě i rozsáhlé použití vysokopevnostní oceli, velkoryse řešené deformační zóny a velmi tuhý skelet. Těžko by však dnes v testech konsorcia evropských ministerstev dopravy zabodoval vůz nevybavený asistenčními systémy. Na palubě testované Škody Karoq by tak řidič mohl využít adaptivní tempomat, několik kamer a asistenčních systémů na bázi radaru a dalších senzorů, systém rozpoznávání značek, systém nouzového volání a řadu dalších.