Nové Porsche Panamera Turbo S Turismo

Německý výrobce sportovních vozů má zřejmě rád novináře placené za počet znaků v článku. Svým modelům totiž dává dlouhá jména. Výjimkou není ani kombi odvozené od sportovní limuzíny Panamera poháněné osmiválcem a elektromotorem, kterému se má říkat Porsche Panamera Turbo S Turismo. Brutálnější rodinný dostavník byste hledali těžko.

Dvakrát přeplňovaný osmiválcový agregát ve spojení s elektromotorem obdivuhodně bojuje na poli spotřeby i síly. To první dokáže v normovaném cyklu stlačit k hodnotě 3 litry na 100 km. Pouze na elektřinu ujede plug-in hybrid Porsche Panamera Turbo S Turismo až 49 kilometrů.

Doménou této značky je ale především síla a rychlost. 550 koní poskytuje spalovací motor sám o sobě. Elektřina mu přidá dalších 130 a dopomůže k celkovému točivému momentu až 850 N.m. To jsou čísla, z nichž se za 3,4 vteřiny roztočí kola Porsche ke stokilometrové rychlosti a ledaskomu i hlava. Kdyby to někdo chtěl zkoušet, krajina umí za tímto kombíkem mizet tempem až 310 km/h.

Pokud však v něčem Panamera Turbo S Turismo neexceluje, je to objem zavazadlového prostoru. 425 litrů trumfne i kdejaký kompaktní hatchback a sen českých chalupářů z něj tak nebude. Většina by jich stejně měla problém s cenou, která u nás bude startovat zřejmě lehce pod pěti miliony korun.