Nový Rolls-Royce Phantom

Britská automobilka založená Charlesem Rollsem a Henry Roycem před 111 lety nedávno veřejnosti ukázala již osmou generaci svého modelu Phantom. Ten se s přestávkami vyrábí již od roku 1925 a se stávající sedmou generací se nejmovitěší smetánka vozí od roku 2003.

Osmé vydání na ni svými tvary jednoznačně navazuje. Pouze lehce (pokud vůbec) zaoblené hrany nenechají nikoho na pochybách, ze které stáje tato limuzína pochází. I platforma, na níž současná generace stojí, vychází z té předchozí. Karoserie osmé generace Phantomu má však být oproti předchůdci o 30% tužší. Nabízet má také více jízdního a akustického komfortu i vnitřního prostoru.

Dvanáctiválec o objemu 6,75 litru má být podle zástupců automobilky Rolls-Royce nejtišším podobným motorem na světě. Kromě toho dokáže produkovat 420 kW výkonu a 900 N.m točivého momentu. Tato síla k dvaadvacetipalcovým kolům poputuje skrze osmistupňovou automatickou převodovku.

Oficální tisková zpráva se samozřejmě neobešla bez upomínek na vznešenost a tradici a především titul The Best Car in the World, který si první Phantom před 92 lety vysloužil.