VW UP! GTI

Nejvíce vozů označených písmeny GTI na zádi (a často i mnohde jinde) potkáte každý rok na jaře v okolí rakouského jezera Wörthersee. Letos se na tradičním setkání představila i novinka, na kterou se těšili především milovníci puristického Golfu první generace. Volkswagen Up! GTI totiž disponuje podobnými rozměry i výkonem jako legendární hot hatch.

Předsériový prototyp mohlo u našich jižních sousedů zhlédnout až 200 000 návštěvníků festivalu. Alespoň tak jejich počet odhadují organizátoři akce. Nejen oni už vědí, že bratislavský prcek poháněný přeplňovaným litrovým tříválcem TSI dosahuje výkonu až 115 koní (85 kW), tedy o 5 koní více než zmiňovaný první Golf GTI z roku 1976. Točivý moment ani ne tunové mršky dosahuje hodnoty 200 Nm. Tahle síla stačí k rozpohybování Volkswagenu Up! GTI z klidu na stokilometrovou rychlost za méně než 9 vteřin. Maximální rychlost činí podle výrobce 197 km/h.

O drsný vzhled se starají především sedmnáctipalcová kola z lehkých slitin vyvedená ve spaciálním designu a tradiční barvy a vzory v klasickém GTI stylu. Vše podtrhuje o 15 milimetrů snížený podvozek.