Yamaha Cross Hub

Japonská značka se třemi ladičkami v logu proslula především jednostopými dopravními prostředky. Zejména v poslední době však stále více koketuje se čtyřkolovými samohyby. Jedním z výsledků této koketerie je koncept Cross Hub představený na autosalonu v Tokiu.

Jedná se o designově excentrický pick-up, který kromě řidiče uveze další tři cestující. Kosočtvercové rozmístění sedadel v kabině, kdy řidič sedí uprostřed a poněkud více vpředu, není rozhodně jediným neotřelým řešením na tomto modelu. Samotný design plný prolisů, oblin, ochranných plastů, nasávacích otvorů a svérázných tvarů snad nemůže být z jiné dílny než od Yamahy. Řada médií v tomto kontextu připomínala dřívější spolupráci s Gordonem Murrayem. Podle Japonců ale tento inženýr s konceptem Cross Hub nemá nic společného.

S přesnými rozměry Yamaha nepřišla. Vůz je však určen aktivním obyvatelům měst. Podle vyjádření značky je dostatečně kompaktní pro snadný pohyb přeplněnými ulicemi velkoměsta, ale zároveň nabízí dostatek prostoru posádce i nákladu. Vůz délkou zřejmě odpovídající přibližně hatchbackům nižší střední třídy totiž kromě výše zmíněné čtveřice osob pojme také motocykl nebo několik bicyklů.

O motoru nebo systému pohonu Yamaha zatím nehovoří. Lze se tedy jen domnívat, že by takovémuto vozu, který není určen na dlouhé dálniční přesuny, slušel elektromotor a v terénu by mu pomohl pohon všech kol. Stejně tak není jasné, zda jde ze strany Yamahy o designové cvičení nebo základ pro budoucí sériový model.